Forum Zarobki w Żabce-Freshmarkecie Strona Główna Zarobki w Żabce-Freshmarkecie
Żabka-Freshmarket - Forum niezależne ajentów.


Poradnik - pozew o ustalenie stosunku pracy.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zarobki w Żabce-Freshmarkecie Strona Główna -> Pracownicy sklepów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
głos
Administrator



Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 190
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

 PostWysłany: Śro 6:36, 10 Paź 2012    Temat postu: Poradnik - pozew o ustalenie stosunku pracy. Back to top

Kiedy zleceniobiorca może wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy?

Wiele osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia tak naprawdę wykonują pracę jakby byli zatrudnieni na umowę o pracę. Jest to dosyć często spotykana sytuacja na polskim rynku pracy. Pracownik znajdujący się w takiej sytuacji może złożyć pozew o ustalenie stosunku pracy. Kiedy jest to możliwe i jakie warunki muszą zostać spełnione?

Sprawy z zakresu prawa pracy są zwolnione z opłat sądowych

Nazwa umowy

Nie ma znaczenia jak nazwana jest umowa, na podstawie której osoba wykonuje swoją pracę. Nazwanie umowy umową zlecenia nie przesądza o tym, że tak naprawdę nie jest to umowa o pracę. Ważny jest nie tytuł, ale treść ustaleń w umowie.

Kiedy są podstawy to wniesienia pozwu?

Jeżeli wykonywanie zlecenia posiada wszystkie cechy właściwe dla stosunku pracy, to zleceniobiorca ma podstawy do wniesienia pozwu o ustalenie stosunku pracy. Cechy właściwe dla stosunku pracy zawarte są w Kodeksie pracy, dokładnie w art. 22 §1, który stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Mirosław K ma podpisaną umowę zlecenie z zakładem fryzjerskim. Pracuje tam jako fryzjer, od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 17. Razem z panem Mirosławem pracuje właściciel zakładu fryzjerskiego. Czy w takim przypadku są podstawy do wniesienia pozwu do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy?


W podanym wyżej przykładzie pan Mirosław jest zobowiązany do wykonywania pracy określonego rodzaju – pracuje jako fryzjer, a z faktu współpracy z właścicielem wykonuje pracę dla niego i pod jego kierownictwem. Pan Mirosław musi również pracować w określonym miejscu i czasie. Wszystkie cechy właściwe dla stosunku pracy są spełnione. Pan Mirosław ma podstawę do wniesienia pozwu do sądu pracy.
Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w art. 22§ 1.

Wniesienie pozwu

Jeżeli zleceniobiorca uważa, że jego umowa zlecenia posiada cechy właściwe dla stosunku pracy, może wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy do właściwego sądu pracy.

Który sąd będzie właściwy?

Sprawy z zakresu prawa pracy rozpatrują wyłącznie sądy pracy. Zleceniodawca powinien składać pozew do sądu właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania, miejsce wykonywania pracy albo miejsce położenia zakładu pracy.
Sprawy z zakresu prawa pracy są zwolnione z opłat sądowych

Co zawrzeć w pozwie?

Powód w treści pozwu powinien wnosić o ustalenie stosunku pracy. Może również domagać się wyrównania wynagrodzenia, doliczenia dodatku za przepracowane nadgodziny, wypłacenie premii czy też ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Kodeks pracy: [link widoczny dla zalogowanych]
Umowa o pracę: [link widoczny dla zalogowanych]
Sąd pracy: [link widoczny dla zalogowanych]



Postępowanie uproszczone

Postępowanie uproszczone jest jednym z postępowań odrębnych, które znacznie przyspiesza cała procedurę. W prawie pracy sprawy w postępowaniu uproszczonym są rozpatrywane przez sądy rejonowe.


Nie zawsze reguły postępowania uproszczonego mogą być zastosowane w konkretnej sprawie. W prawie pracy postępowanie uproszczone ma miejsce w przypadku :
roszczeń wynikających z umowy o pracę i
jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekroczy 10 tys. zł.

Urzędowe formularze

W postępowaniu tym pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego oraz pisma zawierające wnioski dowodowe powinny zostać sporządzone na urzędowych formularzach. Ich wzory określa Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 29 maja 2002 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania stronom urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym.

Zgodnie z art. 2 Rozporządzenia ministra sprawiedliwości, urzędowe formularze udostępnia się nieodpłatnie :
w budynkach wszystkich sądów rejonowych i ich wydziałów zamiejscowych oraz
w budynkach sądów okręgowych,
również za pośrednictwem Internetu, wzory urzędowych formularzy nieodpłatnie udostępnia Ministerstwo Sprawiedliwości na stronach oznaczonych [link widoczny dla zalogowanych]

W przypadku odpłatnego rozpowszechniania urzędowych formularzy cena jednej strony druku nie może przekraczać kwoty 0,25 zł.
Co do zasady w postępowaniu uproszczonym jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia.


W trybie uproszczonym niedopuszczalna jest jakakolwiek zmiana powództwa przedmiotowa lub podmiotowa (czyli np. wezwanie do udziału innych osób w charakterze powodów lub pozwanych).

Formularz pozwu w postępowaniu uproszczonym [dokument PDF] - [link widoczny dla zalogowanych]


źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez głos dnia Śro 6:39, 10 Paź 2012, w całości zmieniany 1 raz
 
Zobacz profil autora
Gość







 PostWysłany: Czw 9:50, 08 Lis 2012    Temat postu: Back to top

Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli wykonuje się określony rodzaj pracy na rzecz określonego pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, to bez względu na nazwę zawartej umowy jest ona pracą na etacie ( art. 22 par. 1 KP). Jeśli mimo to pracownik ma umowę śmieciową, jest bardzo prawdopodobne, że pracodawca łamie prawo. Przy roztropnym postępowaniu można wyegzekwować od takiego nieuczciwego pracodawcy należne każdemu pracownikowi prawa.

Jak to zrobić? Można udowodnić pracodawcy, że jest się oszukiwanym? Pierwszym i najważniejszym krokiem jaki należy wykonać, to złożyć anonimowe doniesienie do Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z prawem PIP musi na takie zgłoszenie zareagować. Kontrola PIP potwierdzająca niezgodne z prawem zatrudnienie jest ważnym argumentem przed ewentualnym skierowaniem sprawy do sądu pracy.

Od pierwszego dnia takiego śmieciowego zatrudnienia każdy w swoim dobrze pojętym interesie powinien zbierać dowody potwierdzające charakter pracy. Dlatego należy:

 Spisywać w kalendarzu godziny pracy, w tym szczególnie godziny rozpoczęcia i zakończenia, a także wszelkie notatki z tego co miało miejsce w związku z pracą,

 Zachować bilety komunikacji miejskiej (miesięczne, dzienne, kwartalne), to ważny dowód,

 Zapamiętać osoby, które mogą potwierdzić twoją obecność w pracy, dozorców, ochrony, osób z recepcji, lub inne osoby, np. takie, z którymi dojeżdżasz do pracy,

 Kompletować informacje potwierdzające twoja pracę (rachunki, bilety z wyjazdów służbowych, notatki i polecenia służbowe, pocztę elektroniczną)

Takie postępowanie znacznie zwiększa szansę przed sądem. Dzięki temu, jeśli ktoś zdecyduje się walczyć o swoje prawa, będzie miał dużo większe szanse na sukces.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zarobki w Żabce-Freshmarkecie Strona Główna -> Pracownicy sklepów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach